akcent

Wschodnia Fundacja Kultury „Akcent” i Radio Lublin S. A.


serdecznie zapraszają na „wernisaż literacki”

Między Lublinem a Chicago –
spotkanie z Wojciechem Białasiewiczem


publicystą i historykiem, redaktorem prasy polskiej i amerykańskiej

Słowo wstępne: Bogusław Wróblewski

Spotkanie odbędzie się
15 listopada (wtorek) o godz. 18:00 Studio im. Z. Stepka w Radiu Lublin ul. Obrońców Pokoju 2, Lublin

Zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy pomocy finansowej Województwa Lubelskiego


Wojciech Białasiewicz – ur. w 1940 r. w Warszawie, historyk i dziennikarz. Absolwent Wydziału Historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, stopień doktora uzyskał na Uniwersytecie Warszawskim w roku 1973 po obronie pracy „Wrzesień 1939 roku na Zamojszczyźnie i geneza ruchu oporu”.
Od 1965 roku pracował jako dziennikarz i publicysta lubelskiego oddziału „Słowa Pwoszechnego”, współpracował z tygodnikiem „WTK”, „Kurierem Lubelskim”, publikując wiele materiałów z historii najnowszej Polski. Od maja 1982 roku reporter „Tygodnika Zamojskiego”.
Autor książek: Afera Wismana. O działalności zamojskich grup szturmowych ZWZ – AK (Lublin 1985), Pomiędzy lojalnością a serc porywem. Polonia amerykańska we wrześniu 1939 roku (Chicago 1989, Toruń 2006), W kręgu chicagowskiej Polonii. Szkice o czasach minionych i ludziach, których przeważnie już nie ma (Chicago 2001), Wrzesień 1939 roku na Zamojszczyźnie (Warszawa 2011). Współautor, wraz z red. L. A. Gzellą, książki Bronili Lublina: 1939 (Lublin 1994). W przygotowaniu do druku monografia Serdeczny pomost nad Atlantykiem o wzajemnych relacjach pomiędzy krajem a Polonią amerykańską.
Od końca 1985 roku przebywał w Stanach Zjednoczonych, pracując w polonijnej prasie chicagowskiej, najpierw w tygodniku „Panorama”, następnie w „Nowym Dzienniku Chicagowskim”, będącym mutacją nowojorskiego „Nowego Dziennika”, redagowanego przez red. Bolesława Wierzbiańskiego i w tygodniku „Relax”. Od jesieni 1988 roku do połowy 1989 redaktor naczelny „Dziennika Polskiego” w Detroit.
W październiku 1989 roku mianowany, po wygraniu konkursu, redaktorem naczelnym najstarszej gazety światowej diaspory polskiej, wydawanego w Chicago od 1908 roku „Dziennika Związkowego”. Gazeta ukazuje się pod patronatem Związku Narodowego Polskiego, będąc jednocześnie nieoficjalnym organem Kongresu Polonii Amerykańskiej. Stanowisko redaktora naczelnego pełnił do chwili odejścia na emeryturę w październiku 2009 roku. Przez wiele lat zaangażowany był w działalność Kongresu Polonii Amerykańskiej piastując godność jednego z dyrektorów KPA. Odznaczony szeregiem dyplomów i wyróżnień, a także Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Zasługi RP.
Na emeryturze postanowił osiąść w swym rodzinnym Zwierzyńcu na Roztoczu.




<<<

STRONA GŁÓWNA